Studenci o depresji

Depresja to r贸wnie偶 choroba m艂odych ludzi:

• Wed艂ug szacunk贸w lekarzy, liczba doros艂ych Polak贸w dotkni臋tych zaburzeniami depresyjnymi wynosi od 1 miliona 200 tysi臋cy do p贸艂tora miliona os贸b. Problem ten coraz cz臋艣ciej dotyka ludzi m艂odych, w tym student贸w. Szacuje si臋, 偶e w Polsce Depresj臋 wymagaj膮c膮 leczenia ma 2% dzieci   i 4% m艂odzie偶y.

• Najnowsze badania naukowc贸w z Katedry Psychiatrii Akademii Medycznej we Wroc艂awiu wykaza艂y, 偶e studenci maj膮 bardzo powa偶ne problemy psychiczne. Oko艂o 40% badanych przyzna艂o, 偶e cierpia艂o na zaburzenia l臋kowe i zaburzenia nastroju (badanie przeprowadzono na grupie 378 student贸w z dziewi臋ciu publicznych uczelni we Wroc艂awiu)

• Wed艂ug bada艅 Katedry Psychiatrii Akademii Medycznej we Wroc艂awiu co dwudziesty ankietowany cierpi na g艂臋bok膮 Depresj臋, a czterech na dziesi臋ciu przyznaje si臋 do l臋k贸w i zaburze艅 nastroju.

• Do poradni psychologicznych zg艂asza si臋 coraz wi臋cej m艂odych ludzi. Najcz臋艣ciej skar偶膮 si臋 na zaburzenia depresyjne. Akademickie Centrum Psychoterapii i Rozwoju SWPS donosi, 偶e w ci膮gu ostatnich 3 lat znacznie obni偶y艂 si臋 wiek os贸b, kt贸re zg艂aszaj膮 si臋 do poradni. Ponad 60% pacjent贸w nie sko艅czy艂o 26 roku 偶ycia.

• W Niemczech wci膮gu ostatnich czterech lat ilo艣膰 przypisanych studentom lekarstw przeciwko problemom psychicznym zwi臋kszy艂 si臋 o 54%. Lekarstwa przeciwko chorobom psychicznym wypisane dla student贸w stanowi膮 ponad 1/5 wszystkich przypisanych lekarstw.

• 44 % ameryka艅skich student贸w zg艂asza si臋 z objawami Depresji do lekarza og贸lnego

• Stereotypy s膮 jedn膮 z najwi臋kszych barier dla m艂odych ludzi do szukania pomocy, jakiej potrzebuj膮.

• W 艣rodowisku nastolatk贸w Depresja pojawia si臋 w momencie podejmowania samodzielnych decyzji.

• Depresja w okresie dojrzewania cz臋sto wsp贸艂wyst臋puje z innymi zaburzeniami, takimi jak l臋k, zachowania destrukcyjne, zaburzenia od偶ywiania lub nadu偶ywania substancji. Mo偶e to r贸wnie偶 prowadzi膰 do zwi臋kszonego ryzyka samob贸jstwa.

• Nastolatki z rozpoznaniem Depresji s膮 pi臋膰 razybardziej nara偶one na pr贸by samob贸jcze ni偶 doro艣li.