Aktualno艣ci

Projekt "Depresja Seniora"

W ramach realizowanego projektu 鈥濪epresja Seniora" zadali艣my sobie pytanie, czy to, co robimy ma sens. Od 7 do 21 stycznia Fundacja Wemenders przeprowadzi艂a sond臋 uliczn膮 dotycz膮c膮 poziomu zainteresowania dzia艂aniami rozwojowymi z zakresu profilaktyki depresji wieku podesz艂ego. W badaniu 艂膮cznie wzi臋艂o udzia艂 300 os贸b, w tym 130 os贸b pomi臋dzy 50 a 65 rokiem 偶ycia oraz 170 powy偶ej 65 os贸b roku 偶ycia. Pytali艣my respondent贸w, jak oceniaj膮 sw贸j poziom wiedzy na temat depresji wieku podesz艂ego na skali od 1 do 10; czy mieli do czynienia z osobami choruj膮cymi na depresj臋; oraz prosili艣my o wymienienie trzech objaw贸w choroby. Na ko艅cu pytali艣my czy byliby zainteresowani poszerzeniem swojej wiedzy w zakresie rozpoznawania symptom贸w i radzenia sobie z objawami depresji. Wyniki sondy wskazuj膮, 偶e:

 

Nie ma istotnych r贸偶nic w poziomie wiedzy na temat depresji pomi臋dzy grupami wiekowymi:

60% os贸b okre艣la sw贸j poziom wiedzy w przedziale 1-4

35% os贸b okre艣la sw贸j poziom wiedzy w przedziale 5-7

5% os贸b okre艣la sw贸j poziom wiedzy w przedziale 8-10

17% os贸b w wieku 50-65 lat oraz 34% z grupy starszej mia艂o do czynienia z kim艣 choruj膮cym na depresj臋 w swoim otoczeniu.

W艣r贸d najcz臋艣ciej wymienianych objaw贸w, niezale偶nie od grupy wiekowej wyst臋powa艂y: smutek, p艂aczliwo艣膰, zamkni臋cie si臋 w sobie.

Wyniki wskazuj膮, 偶e poziom wiedzy o chorobie, kt贸ra dotyka 15% spo艂ecze艅stwa jest na poziomie podstawowym. Respondenci okre艣laj膮 swoj膮 wiedz臋, jako nisk膮, a w艣r贸d objaw贸w najcz臋艣ciej wymieniaj膮 potoczne symptomy, b臋d膮ce objawami niespecyficznymi. Pociesza, 偶e ponad 60% respondent贸w w obu grupach wiekowych wyrazi艂o zainteresowanie pog艂臋bieniem swojej wiedzy i zdobyciem umiej臋tno艣ci radzenia sobie z objawami choroby. Oznacza to nies艂abn膮c膮 potrzeb臋 dzia艂a艅 takich, jakie podejmujemy w ramach projektu 鈥濪epresja Seniora".