Psychoonkologia

Choroba nowotworowa to niew膮tpliwie jedno z najwi臋kszych 藕r贸de艂 niepokoju i stresu. Jej rozpoznanie i proces leczenia wymaga wielu zmian w dotychczasowym 偶yciu i cz臋sto konfrontuje, zar贸wno chorego, jak i bliskich, z dot膮d nieznanymi problemami, l臋kami i obawami. Kiedy w rodzinie pojawia si臋 choroba, uczestniczy w niej nie tylko pacjent ale r贸wnie偶 jego bliscy. W trakcie trwania procesu leczenia, zmienia si臋 struktura rodziny, dotychczasowe role i obowi膮zki musz膮 by膰 zreorganizowane i dostosowane do rytmu wizyt lekarskich, pobytu w szpitalu i wszystkiego, co wi膮偶e si臋 z leczeniem i opiek膮 nad osob膮 chor膮. W trakcie ca艂ego procesu, g艂贸wna uwaga i pomoc skierowana jest do pacjenta i cz臋sto zapomina si臋, 偶e osoby wspieraj膮ce, cz艂onkowie rodziny r贸wnie偶 bardzo prze偶ywaj膮 to, co si臋 dzieje. Zmagaj膮 si臋 z r贸偶nymi emocjami takimi jak l臋k, z艂o艣膰, niepok贸j, nadzieja. Jednak to, co si臋 z nimi dzieje cz臋sto ukrywaj膮 przed otoczeniem, aby pokaza膰 swoj膮 zaradno艣膰, nie obci膮偶a膰 innych. Osoby bliskie cz臋sto my艣l膮, 偶e wyra偶aj膮c swoje obawy obci膮偶aj膮 dodatkowo osob臋 chor膮. Dlatego w ca艂ym procesie leczenia ogromnie wa偶ne jest wsparcie psychologiczne, terapeutyczne i edukacyjne nie tylko chorego na nowotw贸r ale tak偶e jego bliskich, kt贸rzy razem z nim musz膮 przetrwa膰 najci臋偶sze chwile.
Z do艣wiadcze艅 wielu kraj贸w wynika, 偶e skoordynowane przedsi臋wzi臋cia uj臋te w programy, obejmuj膮ce profilaktyk臋, wczesne rozpoznawanie oraz popraw臋 skuteczno艣ci i dost臋pno艣ci leczenia zar贸wno medycznego, jak i psychologicznego mog膮 doprowadzi膰 zar贸wno do stopniowego ograniczenia zachorowa艅 na nowotwory, jak i do bardzo znacznego wzrostu odsetek chorych wyleczonych.

Cele projektu