Szczeble rozwoju wolontariusza

Szczeble rozwoju wolontariusza w Fundacji Wemenders

Wolontariusz - osoba fizyczna, która ochotniczo (dobrowolnie) i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia, angażując się w pracę na rzecz m.in. organizacji pozarządowych, organizacji kościelnych czy administracji publicznej (zgodnie z definicją zawartą w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie).

Osoby współpracujące z Fundacją na zasadach wolontariatu, to Wolontariusze i Ambasadorzy.

1. Wolontariusz – okazjonalna, doraźna współpraca z pracownikami Fundacji lub jednorazowe wykonanie zadania.

Przykładowe zadania wolontariusza:

• Uczestnictwo w akcji Fleszmob

• Jednorazowa pomoc w tłumaczeniu tekstów.

• Pomoc w organizacji konkretnego wydarzenia (konferencja, seminarium, wykład)

• Docieranie do potencjalnych nowych użytkowników portalu (rozdawanie ulotek, przekazywanie informacji o portalu na spotkaniach „anonimowych depresantów"

– grupy wsparcia nt. depresji).

• Docieranie do osób zmagających się z depresją oraz takich, którym udało się wyleczyć

z depresji. Przekonanie ich do napisania lub opowiedzenia swojej historii.

• Zgłaszanie do Fundacji informacji odnośnie konferencji, seminariów, wydarzeń dotyczących zdrowia, na których warto się pokazać.

Ambasador – stała, regularna współpraca oparta na bieżącymkontakcie z pracownikami Fundacji. Ambasador pełni rolę przedstawiciela Fundacji w swoim Regionie / Mieście / Uczelni. Wolontariusz, który ubiega się o status Ambasadora powinien wykazać się aktywnym udziałem w kilku wydarzeniach realizowanych przez Fundację w okresie ostatniego pół roku, gdzie będzie mógł wykazać się swoim zaangażowaniem, dojrzałością i odpowiedzialnością oraz uzyskać pisemną rekomendację członka zarządu Fundacji. Ambasadorzy otrzymują

od Fundacji specjalnÄ… legitymacjÄ™.

Przykładowe działania Ambasadora:

• Koordynowanie pracy kilku Wolontariuszy w swoim Regionie / Mieście

/ Uczelni.

• Stała współpraca z Fundacją w zakresie poszukiwania interesujących materiałów informacyjnych dotyczących Depresji.

• Przesyłanie własnych artykułów do Redakcji Fundacji.

• Stała współpraca z Fundacją w zakresie zadań Wolontariusza (pkt 1).

• Dzielenie się pomysłami odnośnie nowych projektów, które mogą zostać wykorzystane w Fundacji.

• Koordynowanie projektu pod nadzorem pracownika Fundacji.

• Pojawianie się przez Ambasadora na konferencjach, seminariach, wykładach związanych z tematyką chorób cywilizacyjnych.

• Udział w procesy strategiczne i decyzyjne projektu,

do którego jest zaangażowany.

• Koordynacja działań w ramach „Dzień Wolontariusza" realizowanych w Regionie Ambasadora.

Przywileje dodatkowe Ambasadora:

• Możliwość udziału w szkoleniach, w których biorą udział wszyscy pracownicy.

• Możliwość udziału w imprezach oraz ważniejszych wydarzeniach Fundacji