Depresja to nie tabu dla student贸w

Fundacja Wemenders rozpocz臋艂a realizacj臋 projektu 鈥濪epresja to nie tabu鈥. Projekt ten jest cyklem otwartych, bezp艂atnych wyk艂ad贸w na temat depresji, kierowanych do student贸w oraz do kadry dydaktycznej na uczelniach wy偶szych w ca艂ym kraju.  G艂贸wnym za艂o偶eniem programu jest zwi臋kszenie 艣wiadomo艣ci m艂odych ludzi na temat choroby cywilizacyjnej jak膮 jest depresja, a kt贸ra  coraz cz臋艣ciej dotyka r贸wnie偶 t臋 grup臋 spo艂eczn膮. Wa偶n膮 cz臋艣ci膮 projektu s膮 r贸wnie偶 wyk艂ady skierowane do kadry pedagogicznej podnosz膮ce jej kompetencje w zakresie dbania o komfort psychiczny student贸w. Uczelnie, kt贸re zechc膮 wzi膮膰 udzia艂 w tej szlachetnej inicjatywie, zostan膮 uhonorowane certyfikatem 鈥濽czelnia Wra偶liwa鈥. Odznaczenie to przyznawane jest plac贸wkom, kt贸re w szczeg贸lny spos贸b troszcz膮 si臋 o dobrostan psychiczny swoich student贸w.
Pierwszy, pilota偶owy wyk艂ad mia艂 miejsce 1 grudnia w Wy偶szej Szkole Bankowej w Toruniu. Prelekcja prowadzona przez do艣wiadczonych psycholog贸w i psychoterapeut贸w, 艂膮czy艂a w sobie prezentacj臋 teorii oraz prac臋 warsztatow膮 uczestnik贸w. Cz臋艣膰 teoretyczna przybli偶y艂a s艂uchaczom podstawowe informacje dotycz膮ce depresji, rozpoznawania objaw贸w  oraz przyczyn jej wyst臋powania w艣r贸d ludzi m艂odych. Uczestnicy mieli okazj臋 pozna膰 tak偶e praktyczne metody post臋powania z osobami chorymi, nauczy膰 si臋 przeformu艂owywania negatywnych my艣li w pozytywne oraz wypr贸bowa膰 na sobie metody relaksacyjne. Wiedza zdobyta podczas wyk艂adu u艂atwi s艂uchaczom zaobserwowanie pierwszych objaw贸w depresji, zar贸wno u siebie jak i os贸b w swoim otoczeniu.
W styczniu 2013 roku planowane s膮 kolejne wyk艂ady z cyklu 鈥濪epresja to nie tabu鈥, m.in. w Gda艅sku, Poznaniu i Wroc艂awiu. Wi臋cej informacji wkr贸tce.