Fundacja Wemenders i Fundacja PZU razem przeciwko depresji

W pa藕dzierniku 2012 roku Fundacja PZU zosta艂a partnerem strategicznym Fundacji Wemenders. Pierwszym projektem Wemenders wspieranym przez Fundacj臋 PZU jest seria otwartych, bezp艂atnych wyk艂ad贸w odbywaj膮cych si臋 pod has艂em 鈥濪epresja to nie tabu鈥  skierowanych do student贸w i kadry dydaktycznej uczelni wy偶szych w ca艂ej Polsce. Celem przedsi臋wzi臋cia jest zwi臋kszenie 艣wiadomo艣ci spo艂ecznej dotycz膮cej tej powa偶nej choroby oraz przybli偶enie sposob贸w radzenia sobie z ni膮.
Program 鈥濪epresja to nie tabu鈥 zwraca uwag臋 na narastaj膮cy problem wyst臋powania tej choroby u ludzi m艂odych. Fundacja kieruje swoj膮 uwag臋 na student贸w, poniewa偶 do poradni psychologicznych coraz cz臋艣ciej zg艂aszaj膮 si臋 m艂odzi ludzie z objawami depresji. Akademickie Centrum Psychoterapii i Rozwoju SWPS donosi, 偶e w ci膮gu ostatnich 3 lat znacznie obni偶y艂 si臋 wiek os贸b, kt贸re zg艂aszaj膮 si臋 do poradni. Ponad 60% pacjent贸w nie sko艅czy艂o 26 roku 偶ycia. Szacuje si臋, 偶e w Polsce depresj臋 wymagaj膮c膮 leczenia mo偶e mie膰 2% dzieci oraz a偶 4% m艂odzie偶y. Zaburzenia depresyjne mog膮 by膰 u nich zwi膮zane z do艣wiadczaniem przemocy, utrat膮 bliskiej osoby, problemami z nauk膮 czy stresuj膮cymi sytuacjami w rodzinie, za kt贸re dzieci i m艂odzie偶 bardzo cz臋sto obwiniaj膮 siebie.
Fundacja Wemenders realizuje dzia艂ania maj膮ce na celu budowanie 艣wiadomo艣ci spo艂ecznej w zakresie profilaktyki, diagnozy i leczenia depresji. Organizacja skupia si臋 na edukacji spo艂ecznej, jest r贸wnie偶 punktem komunikacji pomi臋dzy specjalistami i pacjentami.
Fundacja PZU jest fundacj膮 korporacyjn膮 funkcjonuj膮c膮 od 2004 roku u boku Grupy PZU, jednej z najwi臋kszych instytucji finansowych w Polsce i Europie 艢rodkowowschodniej. Podstawow膮 metod膮 dzia艂ania Fundacji PZU jest dzia艂alno艣膰 grantodawcza prowadzona w ramach program贸w dotacyjnych i dotacji pozakonkursowych. Zgodnie z zapisem sformu艂owanym w misji Fundacji i statucie, dzia艂ania Fundacji skupiaj膮 si臋 na wyr贸wnywaniu szans os贸b z r贸偶nych wzgl臋d贸w upo艣ledzonych, zwi臋kszaniu dost臋pu do d贸br kultury i 偶ycia spo艂ecznego oraz wspieraniu rozwoju indywidualnego i grup spo艂ecznych.
Fundacja PZU wspiera dzia艂alno艣膰 Fundacji Wemenders we wszystkich obszarach jej dzia艂alno艣ci realizuj膮c projekty skierowane m.in. do student贸w oraz pacjent贸w do艣wiadczaj膮cych problem贸w psychicznych.