Wyniki bada艅 dotycz膮cych depresji w pracy

Najnowsze badania Europejskiego Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Depresj膮 (EDA) wykaza艂y, 偶e a偶 10% pracownik贸w kraj贸w europejskich bierze zwolnienie z pracy ze wzgl臋du na depresj臋. Daje to 艂膮cznie ponad 21 000 opuszcze艅 dni roboczych zwi膮zanych z t膮 chorob膮. Pojedynczy epizod depresji wy艂膮cza chorego z pracy 艣rednio na 36 dni.

Niestety 1/3 kierownik贸w narzeka na brak mo偶liwo艣ci otrzymania formalnego wsparcia w zakresie post臋powania z pracownikami cierpi膮cymi na depresj臋. 43% z nich domaga si臋 zmiany polityki oraz procedur dotycz膮cych ochrony pracownik贸w. W 艣rodowisku pracowniczym rodzi si臋 wi臋c potrzeba zmian przepis贸w, kt贸re powinny zawiera膰 szkolenia i doradztwo z zakresu podejmowania walki z tym problemem.

Szacuje si臋, 偶e 30 milion贸w Europejczyk贸w b臋dzie cierpia艂o na depresj臋 w ci膮gu swojego 偶ycia, dlatego te偶 w艂a艣nie choroba ta staje si臋 g艂贸wnym zagro偶eniem dla zdrowia psychicznego w艣r贸d os贸b w wieku produkcyjnym.

Dok艂adniejsze wyniki bada艅 znajdziecie tutaj: https://wemenders.com/pl/wszystko-o-depresji/artykuly/depresja-w-pracy-dane.aspx